Praha je krásná, plná památek, ale také plná lidí a hluku. Každý týden řeší tisíce obyvatel Prahy a turistů stejnou otázku. Kam na výlet v rozumné dojezdové vzdálenosti od Prahy.

Tipem na takový výlet jsou rozhodně Teplice. Město samotné bylo po dlouhá staletí nejen významným lázeňským místem, vyhlášeným pro svůj bohatý zdroj radioaktivní vody po celé Evropě, ale také výrazným kulturním centrem monarchie, lákajícím osobnosti středoevropských dějin. Pobývali zde císaři, carové, významní hudební skladatelé, osobnosti jako například Giacomo Casanova.

Teplice byly i místem s velkou a bohatou židovskou komunitou a tradicí, silným německým vlivem.

Pokud si uděláte výlet vlakem, dorazíte na nejdelší nádražní perón v republice, který je sám o sobě jasným důkazem, že tudy kdysi kráčely dějiny.

Na architektonické stopy tehdejší slávy, jako jsou honosné vily, divadlo, budovy lázní, parky a výstavní paláce v okolí, narazíte doslova na každém kroku.

Po druhé světové válce a odsunu naprosté většiny původních obyvatel město takřka zmizelo z mapy zajímavých turistických cílů. Naprosto neprávem. Teplice jsou jako klenot, který se na padesát let ztratil a dnes čeká na znovuobjevení.

Nově rekonstruované Thermalium je jasným důkazem, že na turisty, jak domácí tak zahraniční, jsou zde připraveni.